Kobieca migrena

  • Posted on: 3 March 2015
  • By: jleszcz

Kobieca migrena

Nie da się ukryć, że bóle migrenowe częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Różnica między płciami najczęściej występuje w wieku ok. 40 lat (3:1) natomiast w wieku po menopauzie częstość występowania migreny u kobiet jest ok. Dwukrotnie większa niż u mężczyzn.

Migrenowe bóle głowy u kobiet mogą być związane z wahaniami hormonalnymi, którym podlegają kobiety. Prawdopodobieństwo wystąpienia migreny zależy często od fazy cyklu menstruacyjnego a najczęściej występują w okresie okołoowulacyjnym.

„Prawdziwa migrena menstruacyjna” występuje jednak tylko u 10% kobiet, u których ataki bólu występują wyłącznie w tym samym czasie co miesiączka.

Za przyczyny powstawania migreny menstruacyjnej uważa się m.in.:

  • spadek poziomu estrogenów (estradiolu) pod koniec fazy lutealnej
  • spadek poziomu serotoniny zmniejszający nasilenie odczuwania bólu głowy
  • wzrost natężenia uwalnianych prostaglandyn do krwi (powoduje pulsujący ból głowy, nudności, wymioty
  • zaburzenia aktywności układu współczulnego

Dla zdiagnozowania migreny menstruacyjnej należy przeanalizować wiele czynników, określa się także związek pomiędzy bólami głowy a menstruacją (najczęściej tworzy się tzw. kalendarz napadów, który powinien być prowadzony przez co najmniej 3 cykle).

Kluczowe jest unikanie czynników (niehormonalnych) , o których wiadomo, że przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych.

Skoro migrena ma podłoże (częściowo) hormonalne, problemem staje się stosowanie antykoncepcji hormonalnej u kobiet cierpiących na tę chorobę. Antykoncepcja może wpływać zarówno na przebieg migreny jak i powodować zagrożenia zdrowotne. U części kobiet z migreną pojawia się migrena z aurą natomiast u ok. 10% kobiet antykoncepcja może spowodować pojawienie się migren po raz pierwszy. Znane są przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej w migrenie a wśród nich m.in. występowanie migreny z aurą, która powoduje ryzyko udaru, ciężkie napady bólowe trwające powyżej 72 godzin.

Warto zauważyć, że migreny ustępują u 60%-90% kobiet w ciąży, w 2-3 jej trymestrze. Jest to związane z gospodarką hormonalną: wysokim, stabilnym poziomie estrogenów, progesteronu, ze zwiększoną produkcją endorfin a także z znacznie mniejszym napięciem mięśniowym.

Migrena nasila się w okresie przedmenopauzalnym. Napady bólowe stają się nieprzewidywane, bardzo ostre. Bólom głowy mogą towarzyszyć zaburzenia wegetatywne, wahania nastroju oraz zaburzenia snu. Co istotne, to nie czynniki hormonalne w największym stopniu wywołują migreny a skłonności depresyjne, podatność na stresy i dolegliwości somatyczne charakterystyczne dla okresu premenopauzalnego.
Uważa się, że hormonalna terapia zastępcza może złagodzić bóle migrenowe.

Leczenie migreny jest bardzo trudne. U kobiet zarówno diagnoza jak i leczenie muszą uwzględniać wahania poziomu hormonów płciowych.

Przygotowano na podstawie opracowania „Problematyka migrenowych bółów głowy u kobiet” autorstwa Marty Tyneckiej – Turowskiej.