Migrena a akupunktura

  • Posted on: 3 March 2015
  • By: jleszcz
Migrena a akupunktura

Migrena a akupunktura

Akupunktura jest jedną z najstarszych metod profilaktyki i leczenia. W Chinach już 4000 lat p.n.e. starano się leczyć ludzi poprzez nakłuwanie konkretnych fragmentów skóry zaostrzonymi odłamkami skalnymi. W kolejnych tysiącleciach zabieg wykonywano prowizorycznymi igłami z kamienia, kości lub bambusa, następnie z brązu, żelaza, stali, aż do momentu pojawienia się złota i srebra.

Obecnie używa się srebrnych lub stalowych, jednorazowych igieł o średnicy 0,25-0,3 mm i długości 25-40 mm długości. Specjalna budowa ostrza sprawia, że nie kaleczy ono skóry i jest bardzo odporne na złamanie. Specjalne wykonanie i grubość igieł sprawiają, że zabiegi nie jest bolesny.

Metoda praktykowana po dziś dzień wywodzi się bezpośrednio ze sposoby zwanego Tcha-Tchin z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Nakłuwane jest konkretne miejsce na ciele, zwane punktem akupunkturowym. Wybierane jest ono zależnie od dolegliwości oraz cech indywidualnych pacjenta, dlatego liczba nakłuć i ich miejsce jest zmienne. Strategiczne obszary rozmieszczone są na całym ciele na przebiegu tzw. meridianów, a więc kanałów energetycznych. Istnieją też punkty pozameridianowe, np. uszne. Akupunktura nazywana jest metodą regulacyjną i bodźcową.

Igły są wprowadzane w skórę na głębokość 10-15 mm. Każda sesja trwa ok 30 minut, a liczba używanych igieł wynosi co najmniej 10-12. Podczas trwania każdego zabiegu pacjent leży na leżance. Relaksacyjna muzyka wprowadza go w odpowiedni nastrój, po czym następuje delikatne umieszczenie igieł w ciele. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bardzo odprężający. Dla optymalnego efektu potrzeba wziąć udział w przynajmniej 10 sesjach. . Na tego typu leczenie trzeba stawiać się regularnie, ponieważ jest to metoda dostarczająca konkretnych bodźców zewnętrznych, a ich działanie kumuluje się. Organizm stymulowany jest do uruchamiania własnych mechanizmów obronnych, dzięki czemu następuje leczenie się i regeneracja organizmu. Alternatywą dla standardowej akupunktury jest elektroakupunktura. Różnica polega wyłącznie na tym, że w drugim przypadku igły podłączone są do prądu, co potęguje doznania i efekty

Badania wykazują wysoką skuteczność przeciwmigrenową akupunktury, wyższą nawet od profilaktyki farmakologicznej. Po 11 zabiegach wykonanych w ciągu 6 tygodni, efekty były co najmniej tak dobre, jak podczas przyjmowania leków z grupy β-blokerów przez okres 6 miesięcy. Jednak sesje akupunktury trzeba okresowo powtarzać, gdyż wykazano, że dobroczynne działanie zanika całkowicie po niecałych 9 miesiącach. Akupunktura może służyć pogłębieniu działania środków farmakologicznych, jak i może stanowić odrębny i jedyny sposób leczenia. W niektórych przypadkach pozwala na całkowitą rezygnacje z leków szkodzących wątrobie, trzustce, nerkom, bardzo obciążających organizm.

Dzięki swojemu dobroczynnemu wpływowi na funkcjonowanie organizmu i właściwościom uśmierzającym ból, akupunktura polecana jest przede wszystkim w leczeniu migreny związanej z miesiączką. Kobiety są dużo bardziej otwarte na niekonwencjonalne metody leczenia, a problem migreny wśród kobiet jest powszechny. 60% kobiet cierpi na migrenę zarówno w trakcie okresu, jak i w inne dni cyklu, a 14% kobiet ma migrenę tylko podczas comiesięcznego krwawienia. Zabieg wykonuje się wtedy na parę dni przed lub po menstruacji.

Przeciwwskazaniem do stosowania tej metody leczenia są choroby zakaźne, nowotworowe, psychiczne, weneryczne, zapalenia skóry, hemofilia, rozrusznik serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, alkoholizm, menstruacja, ciąża i okres laktacji. Co ciekawe w myśl dawnych nauk, akupunktura nie może być przeprowadzana podczas pełni księżyca, burzy, dużych upałów, ani przy niskim ciśnieniu atmosferycznym.

Zabiegi wykonywane powinny być przez wykwalifikowanych lekarzy, specjalizujących się w akupunkturze. Najlepiej wybierać ośrodki, w których osoba wykonująca zabieg należy do Polskiego Towarzystwa Akupunktury. Daje nam to pewność co do jakości wykonywanych usług, wiedzy lekarza oraz standardów bezpieczeństwa i higieny utrzymywanych w gabinecie.