Jak leczyć migrenę

Leczenie migreny Migrena jest jedną z najczęściej występujących chorób układu nerwowego. Różne badania wykazują, że cierpi na nią nawet 28% populacji, w znakomitej większości kobiet.
Migrena w przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy ma charakter napadowy i trwa od 4 to 72 godzin. Często bólowi towarzyszą inne dolegliwości takie jak zaburzenia wzrokowe, czuciowe, żołądkowo-jelitowe.
Migrena nie zawsze daje taki sam obraz. Międzynarodowa klasyfikacja bólów głowy rozróżnia kilka podtypów migreny, m.in. bez aury, z aurą, okoporaźną, siatkówkową, przewlekłą. Więcej o rodzajach migreny znajdziesz tutaj.

Czy migrenę można leczyć? Z całą pewnością można leczyć objawowo. Osoby, u których już zdiagnozowano migreny, doskonale rozpoznają, kiedy mogą się pojawić: z reguły nadejście migreny sygnalizowane jest przez światłowstręt, nudności, pulsowanie w głowie. Wiadomo, że mogą je wywołać stres, schorzenia kręgosłupa w odcinku szyjnym a nawet niektóre potrawy (np. czerwone wino, kawa, cytrusy, pomidory, ser pleśniowy). Najprościej jest działać profilaktycznie, unikając sytuacji potencjalnie wywołujących migrenę. W literaturze medycznej można znaleźć opracowania, mówiące o umiarkowanie korzystnym wpływie stosowania diety eliminacyjnej a także niskobiałkowej, bogatej w węglowodany na częstość występowania migreny. Niestety wnioski te nie zostały potwierdzone szczegółowymi badaniami.

Jakie są dostępne metody leczenia?

Jedną z najnowszych metod leczenia migreny jest terapia urządzeniem CEFALY®  polegająca na oddziaływaniu polem elektromagnetycznym o niewielkim natężeniu bezpośrednio na nerw trójdzielny. Jest to jedyne dostępne na światowych rynkach urządzenie dopuszczone do obrotu przez FDA oraz organizacje europejskie.

W leczeniu migreny najbardziej rozpowszechniona jest farmakoterapia. W napadach migrenowych stosuje się :

  • leki działające na nieswoiste ośrodki przeciwbólowe, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. paracetamol, diklofenak, ibuprofen, ketoprofen, naproksen, metamizol, kwas acetylosalicylowy, meloksykam, nabumeton)
  • leki działające tylko na ból migrenowy (tryptany)
  • leki przeciwwymiotne i uspokajające.

Najskuteczniejszymi i najszybciej działąjącymi lekami są tryptany. W ostatnim czasie zmieniło się podejście do podawania tryptanów: zaleca się ich przyjmowanie we wczesnej fazie migreny tak, aby złagodzić jej przebieg i dodatkowe objawy. W zależności od charakterystyki bólów migrenowych (np. szybko i wolno narastających) stosuje się różne rodzaje tryptanów o różnym czasie wchłaniania, długim czasie eliminacji z organizmu itd. Często kurację tryptanami łączy się z zastosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. naproksenem) lub sterydów (np. deksametazonem).

Wszystkie leki farmakologiczne mają przeciwwskazania i skutki uboczne. Przeciwwskazaniami do stosowania tryptanów jest choroba niedokrwienna serca, ciężka niewydolność wątroby, niewydolność nerek, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, choroba Raynauda a także ciąża i karmienie piersią.
Skutkami ubocznymi mogą być: ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, nudności, mrowienie, senność, zmęczenie, wypieki, ew. przejściowe podwyższenie ciśnienia krwi oraz objawy miejscowe związane z stosowaniem leków w postaci iniekcji lub aerozolu. Alternatywą dla osób nie kwalifikujących się do stosowania farmakoterapii lub chcących ograniczyć ilość zażywanych leków (nawet do 75% ) jest terapia CEFALY. Zapoznaj się z szczegółami terapii.